22.1.12

2NE1

2NE1 (6)

Asi görünüşlü, şirin suratlı ve harika sese sahip 4 kızın oluşturduğu bir grup 2NE1. (2NE1 21. yüzyıl ve "New Evolution" kullanılarak oluşturulmuştur.) Giyim tarzları, müzikleri, tavırları onları diğerler gruplardan ayırıyor. İlk önce müzikleriyle ilgiyi üstlerine çeken bu grubun görünüşleri de ilgi çekmeyecek gibi değil. Sadece kliplerinde değil günlük hayatlarında da tarzları çok farklı değil.

2NE1 (2)

Kanatlı Adidas ayakkabılarla tüm dünyaya adını duyuran Jeremy Scott tasarımlarını en iyi şekilde üstlerinde taşıyan kişilerin arasında yer alıyorlar. J.Scott'ın kendisi de onları çok seviyor ve destekliyor, o da bir BlackJack!

2NE1 (5)

Peki BlackJack ne? Bunu açıklamak için biraz derinlere iniyorum. Kore'deki grupların fanlarının da isimleri var. Fan gruplarının isimlerine örnek verecek olursak ;

  • Big Bang - V.I.P,
  • Super Junior - ELF,
  • 2PM - Hottest,
  • SNSD (Girl's Generation) - Sone
BlackJack de 2NE1 fan grubunun ismi.

2NE1 (4)

2NE1 sadece Kore'de değil Amerika, İngiltere, Japonya gibi bir çok ülkede de tanınıyor. Daha yeni MTV Iggy Best New Band In The World (Dünyadaki En Iyi Grup) ödülünü kazandılar. New York'da yapılan ödül törenindeki canlı performansları ile hayranlarını coşturdular. Dünyanın her yerinde hayran kitlesi bulunan bir grup olarak bu ödülü hakettiklerini düşünüyorum.
Grubun üyelerini tanıtmaya lider CL ile başlayalım!

CL (2)
Tam adı olan Lee Chae-rin olan CL 26 Şubat 1991'de Güney Kore, Seul'de doğdu. Fransa ve Japonya'da yaşadıktan sonra ailesi ile Güney Kore'ye yerleşti. Fransızca, İngilizce ve Japonca'yı akıcı olarak konuşabiliyor. Genelde insanlar CL'in karizmasından, aurasından bahsediyor. Bakışları, duruşu, konuşması ile insanları kolayca etkileyen bir yapıya sahip.
CL
İlk çıkışını 2007'de BIGBANG'in Hot Issue (Intro) albümüyle yaptı. Fakat bu parçada yer alsa da CL'in adından bahsedilmedi.

BIGBANG - Hot Issue (Intro) [Feat. CL]

 Her ne kadar ilk tecrübesi BIGBANG ile olsa da sahnede görüldüğü ve tanındığı parça Uhm Jung Hwa'nın DJ şarkısıdır.

Uhm Jung Hwa - DJ (Feat. CL)

Kore'deki güçlü kadın rapperlar arasında sayılan CL 2008 yılında Teddy, G-Dragon gibi YG'ye bağlı isimlerle birlikte YGMA ikilisinin "What" şarkısında yer aldı.

YMGA - What (Feat. G-Dragon, Teddy, Kush, Perry, CL, DJ)
 
2NE1 ile çıkış yaptıktan sonra da G-Dragon'un 2009 yılında çıkardığı Heartbreaker albümündeki The Leaders parçasında aynı zamanda prodüktörüde olan Teddy Park ile birlikte GD'ye eşlik etti.

G-Dragon - The Leaders (Feat. Teddy & CL)


G-Dragon - The Leaders (Feat. Teddy & CL) [Shine A Light Concert - Live performance]


En son grup arkadaşı Dara'nın solo çalışması Kiss parçasında yer aldı.
2011 MAMA (Mnet Asian Music Awards) da Black Eyed Peas'in Where Is The Love parçasını Will.i.am ve apl.de.ap ile birlikte seslendirdi.Bom

Park Bom 24 Mart 1984 yılında Güney Kore'de doğdu. İngilizce eğitimi için bir süre Amerika'da yaşadı. Lesley Üniversitesi'nde psikoloji bölümünde okurken, ailesinden gizli olarak Berklee'ye (Berklee Music College) geçiş yaptı. Üniversiteden mezun olmadan Kore'ye döndü ve bir kaç kez reddedildikten sonra en sonunda YG'ye katıldı. YG'deki eğitimi süresince Çince ve Japonca öğrendi.

Bom (2)
Bom'da CL gibi ilk çıkışını BIGBANG ile yaptı. We Belong Together ve Forever With You parçalarında yer aldı.

BIGBANG - We Belong Together (Feat. Bom)BIGBANG - Forever With You (Feat. Bom)


Daha sonra Bom'u Lexy'nin Baby Boy ve Red Roc'ın Along My Way parçasında dinledik.

Lexy - Baby Boy (Feat. Park Bom)


Red Roc - Along My Way (Feat. Park Bom & Masta Wu)

Bom'un çok kuvvetli bir sesi var. BIGBANG'in lideri G-Dragon "Bir şarkıya Bom'un sesi eklendiği zaman, o daha iyi bir şarkıya dönüşüyor." (When you put Bom's voice in your song, it becomes a better song.) demiş, bu yüzden olsa gerek GD ve T.O.P'nin birlikte çıkardıkları albümdeki Oh Yeah parçasında da Bom'u dinliyoruz. Şarkının korece ve japonca olmak üzere iki versiyonu var.

GD & TOP - Oh Yeah (Feat. Park Bom) - Korece
 
GD &TOP - Oh Yeah (Feat. Park Bom) - (Japon Ver.)

Son olarak Bom'u G-Dragon'un bir televizyon programı için yaptığı şarkıda dinledik. Performansı izlemek için sizi buraya alalım.

GG [Park Myung Soo & G- Dragon ]-바람났어 (Feat. Park Bom)

Kore'nin Mariah Carey'si olarak anılan Park Bom'u ilerde başka sanatçılarla olan düetleriyle de dinleyeceğimizden eminim.
Dara
12 Kasım 1984 doğumlu olan Sandara Park yani Dara grubun ikinci en büyük ismi. Dara Güney Kore'de YG ile çıkış yapmadan önce Filipinler'de bir yarışmayı kazanarak ün kazandı. Filipinler'deyken 2004 yılına ait Bcuz of U isimli filmde yardımcı bayan oyuncu olarak rol aldı ve bu filmdeki rolüyle ödül kazandı.
Dara (3)
Gummy'nin BIGBANG üyesi TOP ile düeti olan I'm Sorry şarkısının Kore versiyonun klibinde ve yine BIG B üyesi Taeyang'ın solo albümünden I Need A Girl şarkısının klibinde rol aldı. Aynı zamanda çeşitli reklamlarda rol alan Dara oyunculuk kariyerine de devam ediyor.
Gummy - I'm Sorry (Feat. TOP)


Taeyang - I Need A Girl (Feat. G-Dragon)Dara (2)
G-Dragon'un 2009 yılında yayınladığı solo albümü Heartbreaker'daki Hello parçasında ona eşlik etti.

G-Dragon - Hello (Feat. Dara) [Shine A Light Concert - Live performance]Minzy (2)
Grubun en küçük üyesi 94 doğumlu Gong Minji sahne adıyla Minzy! Dans konusundaki yetenekleriyle başkan Yang Hyun Suk'u etkileyerek YG ailesine katıldı.
2NE1 2011 yılında ilk solo konserini gerçekleştirdi. NOLZA konserinden Minzy'nin solo performansı.
Minzy - Only Look At MeMinzy
Minzy şu anda asyada ünlü olan diğer şarkıcıların aksine seksi tavırlar ve kıyafetler yerine, etkileyici dansları ve kendi tarzıyla adını duyurmuş durumda.

Güney Kore gruplarından Kara, 4Minute, Brown Eyed Girls grup üyerlerinin dansının yanında Minzy'nin dansının farkını göreceksiniz!


Minzy Freestyle dance


2NE1
Şu anda Will.i.am'in prodüktörlüğünde çalışmalarına devam eden 2NE1 tüm dünyaya yayılacak gibi görünüyor. Henüz 2 yıllık bir grup olmalarına rağmen yetenekli ve farklı olmalarının yanında bence; birbirleriyle olan uyumları sayesinde bu kadar kısa sürede bu başarıyı yakaladılar. Umarım böyle devam ederler.

Lolipop
Grubun çıkışı en çok sevilen gruplardan BIGBANG ile oldu. Bir telefon firmasının Lollipop isimli modelinin tanıtımı için yapılan LOLLIPOP isimli bu şarkının başında BIGBANG'in lideri GD'nin (G-Dragon -Kwon Jiyong-) "That's not how we do it!" (Biz bu şekilde yapmayız!) cümlesi aslında 2NE1'ın durumunu çok iyi açıklayan bir cümle. Onlar herşeyleriyle farklı bir grup, buyurun bir de siz dinleyin!

Lollipop (Feat. BIGBANG)Fire
BIGBANG ile olan düetlerinden sonra ilk parçası FIRE 'ı yayınlayan 2NE1 bu şarkı ile listelerde bir numaraya oturdu. Şarkıdaki tekrarlanan sözükler ve bağımlılık yapan müziği sayesinde kısa sürede başarıyı yakalayan 2NE1 bu şarkıya 2 tane klip çekti.

Fire (Street Version)Fire (Space Version)1st Mini Album
2009 temmuz ayında ilk mini albümünü çıkaran 2NE1 bu albümdeki I Don't Care parçasıyla 2009 Mnet Asya Müzik Ödülleri'nde (Mnet Asian Music Awards) "Yılın Şarkısı" (Song of the Year) ve Cyworld Dijital Müzik Ödülleri (Cyworld Digital Music Awards) ödülünü aldı. Yine aynı sene Cyworld Dijital Müzik Ödülleri (Cyworld Digital Music Awards) ve Melon Müzik Ödülleri 'nde (Melon Music Awards) "En İyi Yeni Grup" (Best New Artist-Best Rookie Group) ödülünü aldılar.

01. Fire
02. I Don't Care03. In the Club
04. Let's Go Party
05. Pretty Boy
06. Stay Together
07. Lollipop (Bonus Track)

I Don't Care (Reggae Mix Ver.)

Albümün yayınlanmasında kısa süre sonra bir çok ödül alan I Don't Care parçasının reggae versiyonu yayınlandı.
I Don't Care (Live Reggae version)Kiss
Cass  isimli bira firmasının reklam filminde kullanılan ve Dara'nın solo çıkışı olan KISS parçasında grubun lideri CL de ona eşlik etti. Aynı zamanda Dara'nın ilk reklam filmi olan klipte, Kore'nin en beğenilen erkek aktörlerinden Lee Min Ho'da yer aldı.You & I
Dara'dan sonra solo olarak çıkış yapan diğer isim, grubun en büyüğü olan Bom! Tam adı olan Park Bom'la YOU & I isimli parçasını yayınladı. Bu parçayla "Cyworld Ayın Şarkısı" (Cyworld Song of the Month) ve Mnet Asya Müzik Ödülleri (Mnet Asian Music Awards) "En İyi Dijital Parça" (Best Digital Single) ödüllerini aldı.Please Don't Go
Lider CL ve grubun en küçüğü Minzy bir araya gelerek Please Don't Go'yu yayınladılar. Bu parça ile Gaon aylık müzik listesine (Gaon Chart) 6. sıradan giriş yaptılar.

2011 NOLZA 2NE1 solo konser performansı.


Follow Me

Will.i.am'in dikkatini çekmelerini sağlayan, To Anyone albümünden yayınlanan ilk parça Follow Me (Try to Follow Me)To Anyone
İlk mini albümlerinin yayınlanmasından yaklaşık bir yıl sonra piyasaya sürülen To Anyone albümü 2NE1 üyelerinin çıkardıkları solo parçaları ve mini albümlerindeki I Don't Care parçasının reggae versiyonunun yanında yedi parçayı içeriyor. Albümdeki parçalar kullanılan auto-tune oranı yüzünden eleştirildi. Aynı zamanda It Hurts parçasında üyelerin şarkı söylemedeki yetenekleri de herkesi etkiledi.

1. Can’t Nobody2. Go Away3. Clap Your Hands - 박수 쳐4. I'm Busy - 난 바빠 작사
5. It Hurts - 아파 (Slow)6. Love is Ouch - 사랑은 아야야 작사
7. You & I (Park Bom)
8. Please Don’t Go ( CL & Minzy)
9. Kiss (Dara Feat. CL)
10. Try to Follow Me - 날 따라 해봐요11. I Don’t Care (Reggae mix)
12. Can’t Nobody (Eng. ver)Don't Stop The Music
        Don't Stop The Music Yamaha'nın Fiore isimli motosiklet reklamı için yapıldı. Reklam filminde de 2NE1 üyeleri oynadı.Don't Cry
Park Bom - Don't CryLonely
LonelyI Am The BestI Am The Best2nd Mini Album

2nd Mini Album

01 내가 제일 잘나가(I Am The Best)
02 UGLY03 Lonely
04 Hate You05 Don't Cry
06 Don't Stop The Music

2NE1 üyelerinin parçalarının mixleri ve canlı performansları da klipleri kadar etkileyici!
Lonely (Live Reggae version)Lonely (Live Orchestra Version)Ugly (Acoustic Version)Last Farewell (BIGBANG Cover)Lonely + I Am The Best - MAMA
 
Şu anda Will.i.am ile birlikte ingilizce albümlerini hazırlayan 2NE1'ın çalışmalarını, hazırlıklarını, günlük yaşamlarını 2NE1 TV 'den takip edebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Sizi dinliyorum!